Realizované cesty

 

  • 2007 – Animal Singers – Bretagne

První počin, který vzešel z náhodného setkání s panem Le Blanc, byl pro nás velkým otazníkem, nevěděli jsme, co nás čeká. Slovo dalo slovo a my jsme se rozhodli, že pro nové 14ti členné seskupení „Animal Singers“ zorganizujeme příjemný pobyt v Bretagne. Ubytovali jsme se všichni v krásných kamenných domcích v okolí Ploërmel a dle harmonogramu respektovaného podle“francouzských“ pravidel, se nám podařilo zazpívat nejen v kostelích, ale i na městské tržnici do klobouku. Prvního zájezdu se účastnil Jakub PUSTINA, který překvapil francouzské publikum kvalitou hlasu a provedením. Nám velice zpestřil program a celý zájezd.

  • 2008 – Iuventus Cantans – Bretagne

Na základě dobrých zkušeností a zjištění, jaké krásy skýtá Bretagne, jsme se rozhodli pobyt zopakovat, a to pro dětský pěvecký sbor Iuventus Cantans. Zúčastnili jsme se bretonského festivalu la SAMHAIN, který „Brasserie Lancelot“ organizuje již více než 20 let, velký festival, kterého se účastní přes 5000 lidí a vystoupení probíhají na více lokacích. Vystupují tradiční bretonská seskupení a známí zpěváci, aby obveselili publikum (staří, mladí, rodiny, tanečníci….) až téměř do rána. A nejen to, podařilo se nám zazpívat ve společenských sálech, v kinech, ve školách, měli jsme dva, někdy tři koncerty denně a nabídnout současně výukové koncerty.

  • 2013 květen – Slavoj Chrudim, Rubeš Skuteč – Montélier – foto zde.

Nové propojení s téměř padesátičlenným tělesem v Montélier v regionu Rhône-Alpes přineslo ovoce. Ve Francii jsou lidi veselí. Nezáleží na věku, pokud lidi pojí hudba, jsou nadšení, vřelí a plni energie, jako děti. Bohatý program, který nám byl nabídnut, nadchl, většina členů ještě ve Francii nebyla a my jsme mohli nahlédnout pod pokličku místních výrobců jako byla produkce čokolády, výroba vína, ale rovněž zvláštní památku Palais Idéal du Facteur Cheval v Hauterives. Nechyběl výlet na samotný jih Francie, kde jsme si prohlédli Avignon a papežský palác, prošli Arles, vykoupali se, vyfotili levandulová pole a rádi se vrátili do útulných domovů. Díky společně stráveným večerům při sklence vína a zpěvu za doprovodu harmoniky se navázala pevná přátelství. Společné koncerty, jejichž vrcholem byla společně zazpívaná skladba, byly vřelým zakončením každého kulturního zážitku.

  • 2013 červenec – Iuventus Cantans – Poitiers – foto zde.

První velkou zastávkou byla Paříž, kde nám nemilosrdně pršelo, ale na náladě mladý zpěváčků nebyly žádné chmury znát. Vyčerpáni jsme vyrazili do Poitiers. Sbor „Choeur d´enfants de Poitiers“, který jsme navštívili, se nás více než srdečně ujal. Program, který pro nás předseda sboru Joël VAUZELLE zorganizoval, byl velice pestrý. Zazpívali jsme ve dvou kostelích, kde byl úspěch díky kvalitě sborového zpěvu zaručen. Děti byly odměněny návštěvou zábavního parku FUTUROSCOPE, který jim svou rozsáhlostí imponoval. Přání vykoupat se v moři jsme splnili, byl to přímo Severní Antlantický oceán, městečko La Rochelle je překrásným přístavním městem v Biskajském zálivu. Nechyběla projížďka lodí, procházka městem a výtečný piknik na pobřeží. Možnost ochutnat šneky, ústřice a další místní dobroty dětem udělala radost nebo je „překvapila“. Dárečky, které si děti nakoupily v Poitiers a v dalších menších městech regionu Poitou Charentes rodiče jistě potěšily. Plány pro další spolupráci byly na pořadu dne…

Podařilo se nám navázat kontakt se dvěma sbory z Normandie, které měly zájem poznat českou kulturu. Přijaly pozvání na Mezinárodní festival dětských a mládežnických sborů, který se koná v Pardubicích každý druhý rok. Účast na festivalu zpestřily svým pro každého osobitým výkonem i provedením české písně a publikum je přijalo s velkým nadšením a atmosféra na konci festivalu byla nepopsatelná. Přesto, že byl program z velké části přizpůsobený festivalu, podařilo se díky přízni počasí zavítat do Prahy a prohlédnout si i okolí Pardubic a Východočeského regionu. Děti odjížděly nejen se srdcem plným vzpomínek, ale i se srdcem na dlani z Pardubického perníku pro své blízké.

Na návštěvu ve Francii plynule navázala návštěva Chrudimi a Skutče. I my jsme se snažili nabídnout maximum po všech stránkách. Obě města se pochlubila svými trumfy, navštívili jsme městská muzea, loutkové muzeum, zámek ve Slatiňanech, na programu nechyběla Praha s vyjížďkou na lodi… Společné večery strávené v rodinách nebo naopak při tanci ve společenských sálech po koncertu utužily naše přátelství a stejně tak vzájemné poznání kultur.

Návštěva dětského sboru z Poitiers nám byla odměnou za započatou práci. Plný autobus dětí přijel naplnit svá očekávání a poznat malou zemi, známou jen na mapě. Pardubický dětský sbor si děti rozebral do rodin a každý den pak všichni společně ukusovali z plánovaného programu. Navštívili jsme Muzeum loutek v Chrudimi, kde si děti samy loutky vyrobily, muzeum ve Skutči, zámek ve Slatiňanech i krásnou Litomyšl…a počasí nám přálo. Nechyběla samozřejmě ani Praha, která děti okouzlila. U loučení před pardubických Domem Hudby nechyběly slzy, ale i přísliby do budoucna…

  • 2014 srpen Iuventus Cantans – Normandie – foto zde.

Díky vydařenému festivalu v roce 2013 bylo na srpen 2014 naplánováno koncertní turné po Severní a Jižní Normandii, proslulé výrobou cidru a calvadosu. V okolí města Pont l Eveque známého výrobou sýru a nezapomenutelného díky typickým hrázděným domům, jsme strávili polovinu naší osmidenní cesty. Normandie byla nádherná a díky doprovodu místních se nám stala ještě bližší. Zúčastnili jsme se městských oslav hudby, navštívili města Lisieux, Deauville, královnu normandských pláží, překrásné přístavní město Honfleur, kde jsme se nechali svézt místní lodí se sdílným kapitánem, současně průvodcem, muzeum výroby Calvadosu…  Po vydařených společných koncertech jsme odcestovali za druhým spřáteleným sborem do Lambres lez Douai, i tam se nám nedostalo neméně vřelé a profesionální přijetí. Navštívili jsme hlavní město Lille, odkud pochází generál Charles de Gaulle, prohlédli jsme si radnici s milou průvodkyní a celý normandský výlet završili velkým koncertem v moderně zrekonstruovaném kostele St. Sarre.

  • 2015 červenec – Iuventus Cantans, Cantando – Provence Festival – foto zde, program naleznete zde.

Společně s kolegou z hudební agentury Aicler Provence se nám podařilo nastartovat nový projekt, kterým byla účast na festivalu v Provence. Výjimečně horkého léta jsme se obávali, ale na jihu se počítá se vším. Blahodárný účinek moře a mořského vzduchu, klimatizovaný autobus a koncerty, které začínaly podle nás téměř s „časovým posunem“ a to ve 21h, to vše zachránily. Díky tomuto „posunu“ jsme mohli věnovat celé dny výletům. Jízda městským vláčkem v Cassis, trhy v Aix en Provence, romantické Ramatuelle, červený koberec v Cannes, pro zapálené obchodní galerie Lafayette, krásné zážitky. Koncerty i s občerstvením se konaly v krásném prostředí amfiteatru, v kostele, ve společenském sále a publikum bylo vždy nadšené. Nevšedním zážitkem bylo setkání s čínským sborem, společně jsme si zazpívali a snažili naučit jeden druhého alespoň zlomek z naší kultury. Domů jsme se vraceli znavení, nicméně motivovaní do další práce.

  • 2015  červenec – Slavoj Chrudim, Rubeš Skuteč – Montélier – foto zde.

Cestou za přátelským sborem jsme zastavili ve středověkém městečku Pérouges. V Montélier nás přivítal teplý jižní vítr, díky kterému snad ani nemůže být v tomto regionu nikdy chladno. Pocit, že se opět vidíme již se známými tvářemi, byl velice příjemný. Toto setkání bylo neobyčejně milé, společné večery a koncerty jsme si opravdu užili a zážitky bych nazvala euforickými. Nutno podotknout, že radost plynula z obyčejných situací, kdy pojítko, kterým je  hudba, společné zážitky umocní. Radovali jsme se z koupání v moři, ale také v krásně čisté řece Drome. Vydařilo se nejen plánované zpívání v kostele, ale i na náměstí ve Valence. Ocenili jsme výrobu jemného alkoholického nápoje Jaillance v Die, hrnčířskou výrobu v Dieulefit a navštívili trhy v Aix en Provence. Poslední zastávkou byl Lyon, adrenalinový přesun do Villefontaine, kde jsme zazpívali poslední koncert společně se spřáteleným sborem Métamorphose a před odjezdem se vykoupali v klidném Etang de Saint Quentin Fallavier, opravdu za svitu luny…