France

france 2

 

Praktické informace

Hlavní město : Paříž (2,24 mil. obyvatel) o rozloze 105,4 km2, v celé aglomeraci asi 10,3 miliónů s rozlohou 1200 km2.

Počet obyvatel:  66 318 000 (k 1. 1. 2015)

Rozloha: 547 030 km2

Úřední jazyk : francouzština

Náboženství: Katolická církev: 59,7 %, Ateisté nebo ostatní náboženství: 31,5 % , Islám: 6,3 % , Protestanté: 1,7 %, Židé: 0,8 %

Administrativní rozdělení

Francie je uspořádaná na regiony a departementy. Regionů má 22 včetně Korsiky a 4 zámořské. Mezi nejznámější patří například Ile de France s hlavním městem Paříží, Alsasko, Burgundsko, Provence, Bordeaux a válečně slavná Normandie. Regiony Francie se dělí na departmenty, kterých má 100. Země má jen několik velkých měst jako je Paříž, Lyon nebo Marseille, jinak je především zemí vesnic, které se srocují v nejmenší administrativní celky – communes.

Státní zřízení

Francie je parlamentní demokratická republika s poloprezidentským systémem. Prezident je volen od roku 1962 v přímých všeobecných volbách na 5 let.  Prezident je v režimu V. republiky klíčovým, určujícím činitelem. Předseda vlády je vůči prezidentovi ve slabším postavení. Jeho význam stoupá v obdobích tzv. kohabitace – kdy prezident a premiér nejsou ze stejné politické strany.

Francie je zakládajícím členem Evropského společenstvím, je členem Schengenu a eurozóny

Francouzský parlament je dvoukomorový. Národní shromáždění má 577 členů volených přímo na 5 let. V Senátu je 331 křesel. Jeho členové jsou voleni v nepřímých volbách na dobu 6 let.

Francouzským prezidentem je od května 2012 Francois Hollande. V současné době je premiérem Manuel Valls. Příští řádné volby proběhnou v roce 2017.

Zeměpisná poloha

Francie leží v západní Evropě u pobřeží Atlantského oceánu. Součástí Francie je rovněž ostrov Korsika a 4 zámořské departementy Guadeloupe, Martinik, Francouzská Guyana a Réunion, dále pak St. Pierre s Miquelonem, Mayotte, Francouzská Polynésie, Nová Kaledonie a Wallisovy ostrovy. Díky tomu vděčí Francie za svou rozmanitost.

Nejdelší řeka:  Loira  (1 025 km)

Nejvyšší hora:  Mont Blanc  (4 807 m)

Podnebí

Ve Francii jsou tři rozdílná podnebí: atlantské, středozemní a vnitrozemské. Je to díky tomu, že se stát nachází jak v severní, tak i jižní Evropě. Průměrná zimní teplota je ve Francii od –10 do 10 stupňů Celsia a v létě od 18 do 30 stupňů.

Telefon

 • Předvolba pro ČR +420 _________
 • Předvolba pro Francii +33 _________
 • 17 – tísňová linka, policie (z mobilního telefonu pak 112)
 • 18 – hasiči
 • 118 712 – informace o telefonních číslech
 • 32 12 – informace o mezinárodních číslech
 • 3 hlavní operátoři: Orange, SFR , Bouyges Télécom 

Měna

 • Euro, 1 EUR = 27 CZK. Aktuální kurz naleznete zde.
 • Peníze v hotovosti i cestovní šeky lze vyměnit v bankách, směnárnách, na letištích, poštovních úřadech a skoro všech hotelích.
 • Platební karty jsou akceptovány téměř všude, funguje zde hustá síť bankomatů.
 • Suma, kterou je možno dovézt do Francie je neomezená.
 • Ve Francii se stále platí šeky

Pasy, víza, doklady
Občané České republiky potřebují k vycestování do Francie pouze platný pas nebo občanský průkaz. Vyřizování víza není nutné.

Doprava

Letecká doprava: Z České republiky existují pravidelné lety z Prahy do Paříže na letiště Roissy-Charles de Gaule, nebo Orly Sud. Dále pak přímý let do Lyonu nebo Marseille. Více informací naleznete na stránkách společností Air France a také ČSA. Výhodné jsou charterové lety o některých víkendech.

Železniční doprava: Na cestu vlakem z Prahy do Francie je nutné počítat 14-20 hodin. Aktuální informace o odjezdech najdete na stránkách Českých drah nebo RegioJet. Cena jízdenky lze sehnat již za cca 1000,- Kč plus event. příplatek za lůžko 500,- Kč.

Vlakové spojení mezi Paříží a dalšími většími městy zajišťuje společnost SNCF (francouzské státní dráhy). Jízdenka lze zakoupit na nádražích, v cestovních kancelářích, nebo v kancelářích SNCF. S jízdenkou je vhodné zakoupit rovněž místenku, která se však prodává odděleně. Významná města zajišťují linky TGV nebo pravidelné linky. Existují zde také spoje Motorail, které kromě cestujících převážejí také jejich auta či motorky. Zde je však nutné mít zakoupenou místenku. Vlaková jízdenka má platnost 24 hodin a musí být označena ve speciálním strojku při vstupu na nástupiště.

Autobusová doprava: Eurolines  nebo Student Agency zajišťují autobusové spojení do Francie.

Automobilová doprava: Autem se do Francie dostanete nejrychleji přes Německo – pokud se chystáte na sever Francie nebo do Paříže. Pakliže plánujete cestu na jih, nejrychlejší cesta je přes Německo a dále přes Švýcarsko a Itálii.

Je nutné u sebe mít platný řidičský průkaz a zelenou kartu. Počítejte se dražšími dálničními popolatky, hustým provozem a starostmi s parkováním převážně ve větších. Pozor na vysoké pokuty za porušení pravidel silničního provozu.

Ve Švýcarsku si budete muset koupit dálniční známku na celý rok za 40 CHF, tedy kolem 800 Kč, na kratší období neprodávají. V Německu jsou dálnice bez poplatků.

Mýtné budete platit v Itálii a ve Francii. Dálnice ve Francii platí za jedny z nejkvalitnějších v Evropě, téměř všechny jsou zpoplatněny, před vjezdem na dálnici uvidíte nápis „péage“ (mýtné).

Povolená rychlost v obci 50km/hod, mimo město 90 km/hod a na dálnici 130km/hod. Povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile.

Lze zapůjčit auto, pokud jste starší 21 let a máte platný řidičský průkaz alespoň 3 roky.

Slušné ubytování během přejezdu nabízí síť hotelů Formule 1 a Etap. Další možnou variantou jsou autokempy. Francouzské patří k nejlépe vybaveným a jsou dobře značeny.

Paříž

Nadmořská výška: v rozmezí od 30 až 129 metrů nad mořem.

Nejvyšší bod Paříže: kopec Montmartre, který má 129 metrů nadmořské výšky.

Nejnižší bod Paříže : hladina řeky Seiny

Paříž je největším městem Francie a správním centrem regionu Île-de-France zahrnujícího Paříž a její předměstí a současně sama tvoří jeden z departementů (fr.: département de Paris). V Paříži sídlí ředitelství mnoha mezinárodních organizací UNESCO, OECD, ICC a vedení téměř poloviny všech francouzských společností.

300px-Notre_dame-kilometer-zero

Historickým středem Paříže je tzv. point zéro (nultý bod), který se nachází na ostrově Cité na Place du Parvis-Notre-Dame před vchodem do katedrály Notre-Dame. Od tohoto místa se oficiálně měří všechny vzdálenosti od Paříže.
Zajímavostí je, že město rovněž od roku 1864 vlastní území, kde pramení řeka Seina, a které se nachází 231 km od Paříže.

 

Cestování po Paříži

Městská hromadná doprava RATP disponuje 14 linkami metra a desítkami autobusových linek, pro snadnou orientaci si lze zdarma vyzvednout plán metra při koupi jízdenky, na stanicích bývají rovněž plánky města. Trasy metra mají svá čísla a jsou označeny názvem obou konečných stanic.

Autobusem (car), MetremExistuje výhodná jízdenka „Carte Orange“, která platí po dobu jednoho týdne nebo měsíce.

RER příměstská železnice: RER (Réseau Expres Régional, expresní regionální dopravní síť), tvoří systém rychlovlaků, které spojují Paříž se vzdáleným i blízkým okolím. Pod náměstím Châtelet bylo vybudováno obrovské podzemní nádraží, kde je možné přestupovat jak na linky RER A a B, tak i na linky metra. Uvnitř platí pro jízdy linkami RER stejná pravidla jako pro cestování metrem.

TaxiV Paříži se cenové tarify liší podle denní doby, řídí se třemi tarify. Řidiči si účtují příplatky za zavazadla, za vyzvednutí na nádraží, za čtvrtého pasažéra nebo za zvířata. Je zde běžné dávat spropitné ve výši 10% z ceny.

Ubytování

Ve Francii lze nalézt ubytování dle Vašeho vkusu. Malé rodinné hotýlky, penziony i grandhotely včetně levných hotelů jako jsou Formule 1 nebo Balladins, kde bývá ale společné sociální zařízení. Lze rezervovat ubytování i na zámku či malém statku.

Svátky ve Francii

 1. ledna – Nový rok (státní)
 2. března – Velký pátek
 3. března – Velikonoční neděle
 4. března – Velikonoční pondělí
 5. května – Svátek práce (státní)
 6. května – Den vítězství (Fete de la Victoire 1945, státní)
 7. května – Svatodušní neděle
 8. května – Svatodušní pondělí
 9. července – Den pádu Bastily (státní)
 10. srpna – Nanebevzetí Panny Marie
 11. listopadu – Svátek Všech svatých
 12. listopadu – Den klidu zbraní – konec 1. světové války (státní)
 13. prosince – Vánoce, Den narození Páně
 14. prosince – Svátek Sv. Štěpána

Ve výše uvedených dnech mají úřady, banky a většina obchodů zavřeno, ale muzea, památky a restaurace obvykle zůstávají otevřené nebo mají pozměněnou otevírací dobu. Počítejte s těmito skutečnostmi při organizaci Vašeho pobytu

Největší města Francie

Paris (2 110 694), Marseille (792 823), Vaucluse (527 242), Lyon (463 700), Toulouse (411 145), Nice (341 621), Nantes (284 677), Strasbourg (273 506), Montpellier (238 887) Bordeaux (219 311)

france

Liens utiles

České velvyslanectví v Paříži

 

Share: